Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Zajęcia z uczestnikami

Zajęcia z uczestnikami

22 listopada 2021

W dniu 19.11.2021 r. odbyły się reintegracyjne zajęcia z uczestnikami pracowni Centrum Integracji Społecznej w Poraju. Uczestnicy aktywnie brali udział w ćwiczeniach wykazując duże zainteresowanie a głównym tematem stała się aktywizacja zawodowa związana ze zbliżającymi się zakończeniami Indywidualnych Planów Zatrudnienia Socjalnego.

Przejdź do - Rekultywacja rowów odwadniających

Rekultywacja rowów odwadniających

9 listopada 2021

Uczestnicy warsztatu ogrodniczo-porządkowego rekultywowali rowy odwadniające w miejscu Kuźnica Stara. Uczestnicy nabyli praktyki z zakresu: obsługi pił spalinowych oraz organizacji ruchu w terenie robót przy drodze.

Przejdź do - Konkurs kulinarny

Konkurs kulinarny

31 sierpnia 2021

        W sobotę 21 sierpnia w trakcie X Chorońskich Prażuchów odbył się konkurs kulinarny tematycznie związany z ziemniakiem i potrawami, które można z niego przygotować zorganizowany przez  GOK w Poraju z honorowym patronatem wójt Gminy Poraj – Katarzyny Kaźmierczak.

 „Chorońskie smaki i smaczki” skierowane były do stowarzyszeń, kół emerytów, rad sołeckich, kół KGW oraz innego rodzaju organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Poraj. W konkursie wzięło udział 5 podmiotów, które zgłosiły 7 potraw. Na jurorskim stole pojawiły się cimorajdy, kapusta z grochem, pieczonki chorońskie z kociołka, gołąbki z humusem i chlebkiem szarpanym, zapiekanka ziemniaczana, saszetki pieczone z kapustą i mięsem oraz tarta z fasolą. Oceniane były smak, zapach oraz ekspozycja potrawy.

Oceny walorów smakowych i estetycznych oraz zgodności z tradycją, podjęło się Jury w składzie: Grażyna Łoś-Kryst, Ewa Masłoń, Ewa Maszczyk i Jerzy Maszczyk. 

I miejsce zdobyło Koło Terenowe PZERiI z Choronia za kapustę z grochem.

II miejsce w konkursie zajęło Stowarzyszenie „Marina Poraj”  reprezentowane przez uczestniczki CIS Poraj. Panie przygotowały gołąbki z humusem i chlebkiem szarpanym.

III miejsce  – OSP Choroń – pieczonki chorońskie z kociołka;

Wyróżnienie  – KGW „Żareckie Jarzębinki” – tarta z fasolą.

Serdecznie gratulujemy !

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-03-21
Data publikacji:2017-03-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:10168